A kzpiskolt a Trefort utcai Minta Gimnziumban vgezte.
Rendkvl vonzotta a matematika s szeretett volna ezzel foglalkozni, de desapja krsre mgis vegysznek kezdett tanulni, elszr Budapesten a Mszaki Egyetemen. Pr hnap utn Nmetorszgban folytatta tanulmnyait s itt ismerkedett meg a kvantummechanikval. Kt v vegyszeti tanulmnyok utn vglegesen elktelezte magt a fizika mellett. Sommerfeldnl folytatta a tanulst.
1928. jlius 14-n leugrott egy mozg villamosrl s az levgta jobb lbfejt. Gygyulsa utn befejezte tanulmnyait s 1930-ban doktorlt. Elszr molekulk vizsglatval foglalkozott.
Tanulmnyi vei alatt megismerkedett szinte mindenkivel, aki a fizika j terletn akkor vagy ksbb jelents szerepet jtszott (pl.: Heisenberg, Sommerfeld, Fermi stb.).
Hitler hatalomra jutsakor tkltztek Angliba.
1935-ben G. Gamow hvsra utaznak az Amerikai Egyeslt llamokba, ahol a George Washington Egyetemen tant. 1938-ban a csillagok energiatermelst Gamow s Teller kzsen a magfzival, vagyis a termonukleris reakcival magyarzzk.
1939-ben kzsen szerveznek konferencit s az erre meghvottknt oda rkez N. Bohrtl hallanak O. Hahn Nmetorszgban elrt eredmnyrl, a maghasadsrl.
Ksbb dolgozik Los Alamosban az atombomba kutatsokon, de 1942-tl igazn a hidrognbomba rdekli. Legfbb hajtereje az a flelme, hogy Sztlin veszlyezteti a bkt s ezt megrizni csak az erflny birtokban lehet. Az atombomba ledobst is ellenezte s ez vezette a hidrognbomba kutatsok szorgalmazsban is. 1952. november 1-n volt az els ksrleti robbants.
Sokat foglalkozott az atomreaktorokkal is. Elnke volt az Egyeslt llamokban a Reaktorbiztonsgi Tancsnak. Felismerte az urn-grafit-vz tpus reaktorok veszlyforrst (Teller-effektus) s amerikban be is zrtk ezeket.
Ksbb Csernobilban tbbek kztt Teller-effektus vezetett a katasztrfhoz.
Tbbszr is ltogatst tett a Paksi Atomermben s mindannyiszor megllaptotta, hogy az erm biztonsgt s a szakemberek kpzettsgt tekintve az a vilg lvonalba tartozik. |